Na tomto místě zdůrazníme různé zdravotní přínosy manukového medu a popíšeme si jeho původ. Využití manukového medu jako potraviny se stále rozšiřuje díky slibným studiím týkajícím se souvisejících zdravotních benefitů. Samozřejmě je doporučováno, aby byly s náležitou péčí a povědomím realizovány pokračující studie.
Kromě konzumace manukového medu jako sladké pochoutky využívají lidé manukový med k obkladům nebo ústně například při následujících potížích:
- Reflux
- Gastroezofageální reflux
- Vředy
- Akné
- Hojení ran
- Obecná péče o pokožku
Studie prokázaly, že manukový med má následující vlastnosti a zdravotní užitky:
- antibakteriální
- protizánětlivý
- antioxidační
- fungicidní
Existuje několik slibných studií týkajících se využití manukového medu v oblasti preventivní péče. Čtěte dále, pokud chcete získat více informací o tom, odkud manukový med pochází, a také několik rešeršovaných citátů a odkazů týkajících se jeho zdravotních užitků.
Včely pocházející z Nového Zélandu (pravděpodobně Leioproctus sp.)
Co je to manukový květ a manuka?
Manukové květy kvetou na dřevině nazývané manuka neboli balmín metlatý (Leptospermum scoparium). Manuka je keř nebo malý strom, který pochází z Nového Zélandu a jihovýchodní Austrálie. Květy mohou mít bílou až růžovou barvu.
Keře manuky jsou zřídka vyšší než 12–15 stop (3,5–4,5 metru). Běžně bývá manuka nazývána stromem stejně jako keřem.
Co je to manukový med?
Manukový med pochází od včel, jež sbírají nektar z manukových květů. Tyto květy kvetou na dřevině nazývané manuka neboli balmín metlatý (Leptospermum scoparium).
Včelaři strategicky umísťují své úly do blízkosti manukových hájků. Med, který vzniká v úle, je znám pod označením manukový med a jak klinickými, tak laboratorními studiemi bylo prokázáno, že má úžasné zdravotní užitky.
Manukový med je fungicidní a antibakteriální a bylo prokázáno, že tyto vlastnosti léčí kožní neduhy, zažívací potíže a infekce. Kromě toho bylo rovněž zjištěno, že má antioxidační a protizánětlivé účinky.
Manukový med při refluxu
Reflux je vyvolán, když se žaludeční kyseliny vracejí zpět do jícnu. To je obvykle způsobeno oslabením dolního jícnového svěrače. Když je sval příliš slabý nebo nefunguje správně, žaludeční šťávy se vracejí zpět do jícnu, hrdla, a někdy dokonce do úst. Výsledkem je bolestivý pocit pálení v hrudníku, běžně známý jako pálení žáhy. Někteří pacienti s diagnostikovaným refluxem mohou dokonce cítit pálení a kyselou chuť vzadu v hrdle. Je třeba pokračujících studií, aby prokázaly, že manukový med dokáže zahnat některé bakterie způsobující vředy. Nicméně manukový med se celkem běžně používá jako domácí prostředek proti různým zažívacím potížím. Možnost, že by studie prokázaly to, co tvrdí někteří uživatelé manukového medu, se jeví být velmi slibnou.
Zkuste lžíci manukového medu na chlebu nebo toastu jako zdravou svačinku a uvidíte, jestli vám také pomůže udržet si zažívací potíže a reflux od těla.
Manukový med, H. pylori a vředy
Podle stránek MayoClinic.com může být až 50 procent světové populace infikováno H. pylori (bakterie Helicobacter pylori), o němž je známo, že způsobuje vředy a různé zažívací potíže.
Výzkum prokázal, že manukový med může být účinný při léčbě některých infekcí zažívacího traktu, které způsobuje bakterie Helicobacter pylori. Infekce způsobená H. pylori je příčinou peptických vředů. Podle Linus Pauling Institutu studie prokázaly, že manukový med může působit preventivně proti tomu, aby se bakteriím v zažívacím ústrojí dařilo.
Než se pokusíte užívat med k léčení vředů, promluvte si s lékařským specialistou.
Manukový med a rakovina
Rakovina
V oblasti manukového medu a jeho vlivů na existující rakovinné buňky je zapotřebí dalšího výzkumu. V medu jsou nicméně skutečně obsaženy flavonoidy a při pokusech in vitro prokazují protirakovinné účinky. Byly rovněž realizovány slibné studie, které poukazují na zvýšenou antioxidační činnost. Antioxidanty jsou vysoce prospěšné a pomáhají tělu obrnit se proti různým druhům rakoviny, což dělá z manukového medu výživný přídavný prostředek v prevenci rakoviny.
Vyloučení odpovědnosti: Rakovina je velice závažné onemocnění, které je životu nebezpečné a nemělo by být léčeno samoléčbou bez odpovídajícího dohledu lékaře.
Manukový med a hojení ran
Hojení ran
Antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti manukového medu mohou potenciálně povzbudit tělo při hojení poranění a předcházení infekci. Před počátkem moderní medicíny se totiž med běžně používal k léčení infekcí.
Manukový med má vysoký obsah peroxidu vodíku. Díky obsahu peroxidu vodíku, kyselosti a osmolaritě podporuje svým chemickým složením hojení ran. V této oblasti jsou stále prováděny studie, jež vypadají velice slibně.
Než začnete používat manukový med na podporu hojení rány, poraďte se s lékařským odborníkem, který vám může poradit s jeho použitím.
„Antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační, ale také výživové a fyzikální vlastnosti medu z něj dělají logický a přijímaný přírodní prostředek pro krytí ran.“ Honey for Wound Healing, Ulcers, and Burns; Data Supporting Its Use in Clinical Practice, The Scientific World Journal (2011)
Manukový med a MRSA
Léčení infekcí
Podobně jako při léčení ran mohou být antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti manukového medu účinné i při léčení bakteriálních a plísňových onemocnění. Studie konkrétně prokázaly, že může být účinným prostředkem proti MRSA (methicilin-rezistentní zlatý stafylokok). Infekce, jako je MRSA, mohou být smrtelné, ale studie prokázaly, že manukový med snižuje produkci bakterie MRSA: Odkazy na související studie naleznete v seznamu odkazů ve spodní části tohoto bloku.
Neprovádějte samoléčbu manukovým medem. Místo toho se poraďte s ověřeným zdravotníkem, který vám může pomoci s rozhodnutím o správném průběhu léčby.
Manukový med je protizánětlivý a může pomoci při léčbě ekzému
Protizánětlivý
Bylo prokázáno, že manukový med snižuje zánětlivé reakce pokožky. Proto pokožce ulevuje od nepříjemných účinků zánětu. Manukový med stimuluje uvolňování cytokinů. Cytokiny zklidňují imunitní reakci organismu a nejenže napomáhají hojení ran, ale mohou také zlepšit negativní účinky zjizvení.
Ekzém
Ekzém je běžné kožní onemocnění, které způsobuje svědění a suchou, zarudlou a šupinatou kůži. Svědění může vést k nadměrnému škrábání, jehož důsledkem může být poškozená a zanícená pokožka. Manukový med je přírodní zvlhčovadlo. Kromě toho má manukový med antibakteriální a protizánětlivé účinky, které mohou zmírnit nepříjemné příznaky a účinky ekzému.
Manukový med při akné a péči o pleť
Akné může být jak duševně, tak fyzicky bolestivé. Bylo zjištěno, že manukový med dosahuje pozitivních výsledků jakožto prostředek péče o pleť u osob trpících akné. Je známo, že manukový med je antibakteriální a má protizánětlivé vlastnosti. Manukový med je také přírodní změkčovadlo. Všechny tyto prvky pomáhají v udržování zdravého a vyváženého režimu pokožky. Někteří uživatelé aplikují manukový med přímo na pokožku, zatímco jiní používají produkty, které využívají med jako jednu ze surovin. Dodatečnými výhodami jsou vitaminy a antioxidační vlastnosti manukového medu. Přidaná výhoda: Vitaminy a antioxidanty v manukovém medu mohou také pomoci v prevenci vzniku vrásek a při omezování jejich výskytu.